Controlling finansowy to proces zarządzania finansami firmy, który ma na celu optymalizację jej wydajności ekonomicznej. Wspiera ogólny system controllingu oraz zarządzania przedsiębiorstwem, obejmując takie aspekty jak m.in. planowanie i koordynowanie procesów finansowych oraz sterowanie nimi. Zadaniem controllingu finansowego jest stworzenie lub zaktualizowanie systemu i architektury planowania finansowego, wdrożenie potrzebnych wskaźników i mierników ewaluacji kondycji ekonomicznej i dostarczenie informacji niezbędnych do podjęcia bieżących i przyszłych strategicznych decyzji dotyczących funkcjonowania i planu rozwoju firmy. To narzędzie zarządzania służy do identyfikacji obszarów wymagających poprawy, minimalizowania ryzyka i maksymalizowania zysku.
Skuteczny controlling finansowy pomaga poprawić ogólną sytuację firmy w zakresie jej płynności finansowej, rentowności inwestycji czy efektywności działania. Kontrolerzy finansowi z reguły pracują w ścisłej współpracy z właścicielem, zarządem firmy, dostarczając analiz, raportów i rekomendacji, wykorzystywanych kolejno przy podejmowaniu strategicznych decyzji biznesowych.
Istnieją różne instrumenty controllingu finansowego, które dobiera się indywidualnie do potrzeb lub celów. Przeważnie w przedsiębiorstwach uwzględnia się jednocześnie dwa rodzaje controllingu: strategiczny i operatywny. Ten pierwszy wspiera realizację celów długoterminowych firmy, a drugi skupia się raczej na bieżących wyzwaniach finansowych. Kontrolerzy finansowi realizują więc szereg zadań, do których należą m.in.:
Takich jak przychody, koszty, marże i przepływy pieniężne czy zwrot z inwestycji, w celu zrozumienia i ocenienia wyników finansowych firmy.
Prognozowanie przyszłych przychodów i kosztów stałych, wsparcie przy ustalaniu budżetów inwestycyjnych i limitów wydatków oraz monitorowaniu późniejszego wykonania budżetu.
Przygotowywanie dla kierownictwa firmy regularnych zestawień, które zawierają kluczowe wskaźniki finansowe i analizę odchyleń między planowanymi a rzeczywistymi wynikami.
Współpraca z zarządem w celu opracowania długoterminowych planów finansowych zgodnych z celami strategicznymi firmy i kierunkiem jej rozwoju.
Nadzór nad procesami finansowymi w organizacji, w tym nad efektywnym wykorzystaniem zasobów i minimalizacją strat, ale także identyfikowanie potencjalnych ryzyk finansowych i opracowywanie strategii ich minimalizacji.
Identyfikowanie i analizowanie kosztów działalności operacyjnej (oprócz analizy danych historycznych – także prognoz finansowych) w celu znalezienia możliwości ich optymalizacji.
Dostarczanie rekomendacji opartych na analizie finansowej, które pomagają kierownictwu w podejmowaniu decyzji dotyczących inwestycji, cen, rozwoju produktów i innych kluczowych kwestii biznesowych.
Udział w tworzeniu i utrzymaniu skutecznych systemów mających na celu zapobieganie błędom pracowników i oszustwom finansowym.
Wdrażanie usprawnień w procesach finansowych, które przyczyniają się do większej efektywności i skuteczności finansowej firmy.
Niezależnie od ukształtowania całego procesu najważniejsze zasady controllingu pozostają niezmienne. Kontrolerzy skupiają się zarówno na bieżącej sytuacji, wąskich gardłach i problemach, jak i na przyszłości: celach finansowych zgodnych ze strategią przedsiębiorstwa. W swojej pracy uwzględniają sytuację rynkową i profil klientów, w tym badanie jego potrzeb, marketing, logistykę czy koszty utrzymania.
Wykorzystując analizę przepływów pieniężnych, rachunek zysków i strat, budżet czy prognozy i inne dane, controlling finansowy wspiera przedsiębiorstwo w uzyskaniu stabilności finansowej i rentowności oraz poprawieniu jego wyników w przyszłości. Wspólnie z naszymi Klientami dążymy do takich efektów jak m.in.:
Zapraszamy do współpracy! Nasza Kancelaria Gospodarcza to biuro rachunkowe w Poznaniu, połączone z sektorem obsługi kadr i płac oraz z profesjonalnym centrum doradztwa biznesowego. Nasi księgowi, ekonomiści i doradcy biznesowi są do Twoich usług – wspólnie zadbamy o rozwój i sukces Twojej firmy.