Fuzje i przejęcia z jednej strony trzeba przeprowadzić zgodnie z prawem (podstawą są tu regulacje zebrane w Kodeksie spółek handlowych), ale z drugiej należy również zadbać o swój interes, czyli maksymalizację benefitów z rozszerzonej działalności czy z nowo powstałej spółki. Z przyjemnością Cię w tym wesprzemy – zapewnimy Ci profesjonalny konsulting doświadczonych doradców biznesowych, którzy pomogli rozwinąć skrzydła już setkom firm. Z nami nic Cię nie zaskoczy. Przejdziesz przez cały ten proces bez obaw i stresu, a z silnym poczuciem zmiany na lepsze i strategią, która wygeneruje długoterminowe korzyści.
Dopasujemy nasze usługi do Twoich potrzeb – możemy Ci pomóc m.in. przy analizie i strategicznej ocenie możliwości, modelowaniu finansowym, wycenie i zaplanowaniu operacji w pełni zgodnej z prawem oraz najlepszymi praktykami. Wspieramy również w negocjacjach warunków transakcji, uzyskaniu finansowania i minimalizacji ryzyka. Pomagamy przeprowadzić sprawną integrację spółki przejmowanej bądź powstałej poprzez połączenie oraz oferujemy pełną obsługę księgową i kadrowo-płacową firmy – prowadzimy także biuro rachunkowe w Poznaniu.
Procesy fuzji i przejęć są potrzebne: pomagają rozwinąć biznes, wzmacniając pozycję rynkową i wartość przedsiębiorstwa. Wiążą się z takimi korzyściami jak:
Rzecz jasna, fuzja i przejęcie to złożone operacje, które wiążą się z pewnym ryzykiem, zarówno finansowym (np. przepłacenie, dodatkowe koszty) bądź prawnym (np. zgody regulatorów, restrykcyjne warunki), jak i związanym z samą kulturą organizacyjną, marketingiem czy kadrą. Ogłoszenie planu połączenia lub przejęcia podmiotów może wpłynąć na całą markę, jej relacje z rynkiem i klientami czy pracownikami. To ryzyko warto uwzględnić, natomiast nie powinno paraliżować oraz odwodzić od wdrożenia potrzebnych zmian. Warto skorzystać ze wsparcia, jakim jest doradztwo biznesowe – nasi specjaliści od fuzji i przejęć pomogą Ci przygotować bilans potencjalnych zysków i strat, doradzą (lub odradzą) przeprowadzenie operacji i wesprą w jej przebiegu.
Fuzja i przejęcie to dwa zupełnie różne procesy, choć przyczyny ich przeprowadzania oraz związane z nimi korzyści zwykle są dość podobne. Fuzja jest połączeniem co najmniej dwóch przedsiębiorstw – i w jej wyniku powstaje całkiem nowa organizacja. Podmioty dokonujące fuzji przenoszą cały majątek do nowo powstałej spółki. Połączenie spółek zapewnia więc efekt synergii: pozwala zwiększyć możliwości finansowe i rozwijać bądź skalować biznes przy jednoczesnej redukcji kosztów. Firmy łączące się muszą działać w formie spółek kapitałowych lub osobowych, lecz spółka przejmująca nie może być spółką osobową. Istnieją różne rodzaje fuzji:
Z kolei przejęcie polega na wchłonięciu innej firmy – w tym procesie nie powstaje nowy podmiot. Przedsiębiorstwo przejmuje majątek innego – wykupuje je. Może się to odbyć na dwa sposoby:
Obie operacje reguluje Kodeks spółek handlowych, a zamiar fuzji lub przejęcia trzeba w określonych przypadkach zgłosić prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.