Styczeń 2022 roku będzie początkiem trudnego okresu dla polskich przedsiębiorców. Firmy szukają rozwiązań, które pomogą im zyskać na nowym projekcie. Niestety, może nie być to takie łatwe.

Ustawa Polski Ład wejdzie w życie z początkiem 2022 roku. Wraz z nową ustawą na przedsiębiorców i specjalistów czeka wiele zmian, na które nie są do końca przygotowani. Świadczą o tym, chociażby wzmożone telefony do doradców podatkowych oraz księgowych.

Jakie zmiany wprowadza Polski Ład?

Najistotniejszymi zmianami są m.in.

  • podwyższenie kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych do 30 000 zł;
  • podwyższenie do 120 000 zł kwoty, po której przekroczeniu ma zastosowanie stawka podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 32%;
  • zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej w zależności od formy opodatkowania.

Wielu przedsiębiorców i specjalistów przyznaje, że nie są gotowi na zmiany. Szukają alternatywnych rozwiązań, aby jak najlepiej przygotować się do nadchodzących zmian.

Kto skorzysta na projekcie?

Doradcy i specjaliści nie próżnują. Rozpoczęły się szkolenia oraz kursy, które mają na celu przygotowanie właścicieli firm do podatkowej rewolucji. Chętnych na tego typu zajęcia edukacyjne jest obecnie zdecydowanie więcej niż miejsc. Również sama cena takiej usługi sięga obecnie nawet 2 000 zł. To tylko potwierdza fakt, że przedsiębiorcy potrzebują pomocy w kwestii przygotowania do zmian oraz szukają możliwości, które pomogą im zyskać na nowej ustawie.

Wiele pracy czeka również księgowych, którzy dziennie odbierają masę telefonów dotyczących ustawy Polski Ład. W najbliższym czasie pomoc do spraw księgowości będzie fundamentalna dla każdej Firmy.

Czy da się zyskać na Polskim Ładzie?

Rozwiązania podatkowe z Polskiego Ładu nie są zbyt korzystne dla przedsiębiorców oraz specjalistów. Doradcy i księgowi szukają rozwiązań, aby znaleźć w projekcie pozytywy dla swoich Klientów.

Możliwość zyskania na nowej ustawie zależna jest od rodzaju Firmy. Inne rozwiązania będą oferowane wielkim spółkom, a inne freelancerom. Kluczem będzie tutaj wybór odpowiedniej formy działalności. Jak mówią eksperci, dla jednych dobrym rozwiązaniem może być skala, dla innych podatek liniowy, a dla średnich firm — odpowiednie ułożenie struktury właścicielskiej.

Jak przyznają same osoby pracujące w branży — jeszcze nigdy nie mieli tak intensywnego okresu zawodowego. Zmiany zostały zatwierdzone dopiero 16 listopada, a wchodzą w życie już za niecałe 2 miesiące. To zdecydowanie za mało czasu, aby przygotować siebie oraz firmę do tak wielkich zmian.

Pewne jest, iż aby skorzystać na nadchodzącej zmianie podatkowej, będzie trzeba mieć przy sobie dobrego księgowego lub doradcę. Jeśli szukasz księgowej w Poznaniu, skontaktuj się z nami.

Napisała: Maja Swakowska