Pełna księgowość to potoczna nazwa najszerszej i najdokładniejszej formy ewidencji zdarzeń gospodarczych w firmie. Wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych złożonych z różnych ewidencji i zestawień, a każde z nich rejestruje i dokumentuje inne transakcje. Chociaż wszyscy przedsiębiorcy są zobowiązani do ewidencji operacji gospodarczych w swojej firmie, nie każdy musi prowadzić pełną księgowość (chociaż może – i czasem warto się na nią zdecydować, nawet jeśli nie jest wymogiem).
Pełna księgowość to rozbudowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych w firmie. W praktyce polega na prowadzeniu wielu różnych ksiąg rachunkowych i zestawień, które rejestrują i dokumentują wszystkie operacje finansowe w organizacji. W skład takich ksiąg rachunkowych wchodzą:
To chronologiczny rejestr zdarzeń gospodarczych w całym okresie sprawozdawczym. Powinien być prowadzony ciągle (czyli systematycznie i chronologicznie), kompletnie i poprawnie, tak aby zapewnić zgodność zestawień obrotów i sald głównych.
Służy do rejestrowania i przechowywania wpisów dotyczących ogółu transakcji firmowych oraz bilansów zysków i strat na wszystkich kontach, które reprezentują aktywa i pasywa, przychody i koszty. Przykładowe konta księgi głównej to aktywa trwałe, koszty wynagrodzeń, koszty reklamy, przychody z tytułu sprzedaży czy zobowiązania finansowe.
W nich rozszerzamy i precyzujemy zapisy kont księgi głównej. Prowadzi się je w szczególności dla środków trwałych, rozliczeń z kontrahentami i pracownikami, operacji sprzedaży i zakupów czy kosztów i najważniejszych składników aktywów. Zapisy i salda ksiąg pomocniczych muszą pokrywać się z informacjami i wyliczeniami w księdze głównej.
Służą do przygotowania sprawozdań finansowych. Mają na celu weryfikację zgodności i poprawności księgowania operacji. Opracowuje się je w formie zestawień zawierających salda początkowe, obroty oraz salda końcowe kont w danym okresie sprawozdawczym. Prowadzący pełną księgowość ma obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych za każdy rok obrotowy: może Cię jednak wyręczyć w tym biuro świadczące usługi księgowe.
Sporządzenie tego dokumentu musi poprzedzić inwentaryzacja aktywów i pasywów oraz ich wycena (zgodna z zasadami narzuconymi m.in. ustawą o rachunkowości). Pozycje w wykazie powinny mieć formę odpowiednika lub rozszerzenia poszczególnych pozycji bilansu otwarcia.
Każdy zapis w księgach rachunkowych musi zawierać przynajmniej:
Księgi rachunkowe otwieramy w chwili wprowadzenia do ewidencji księgowej stanu aktywów i pasywów, a zamykamy po upływie roku obrotowego lub wraz z likwidacją firmy bądź zmianą jej formy prawnej.
Obowiązek pełnej księgowości nałożony jest na spółki kapitałowe (akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością) i spółki osobowe (spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne) prawa handlowego. Często mówimy wówczas o „księgowości spółek”, która realizuje właśnie taką rozbudowaną ewidencję zdarzeń gospodarczych. O pełną księgowość muszą zadbać zarówno nowo otwierane spółki, jak i jednoosobowe działalności gospodarcze przekształcane w nie z biegiem czasu.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna czy komandytowa jest atrakcyjną formą prowadzenia działalności gospodarczej, ale jednocześnie nieco trudniejszą pod kątem formalnym, prawnym i podatkowym od JDG. Dlatego też w naszej Kancelarii Gospodarczej wykraczamy poza usługę pełnej księgowości. Pomagamy także naszym klientom otworzyć firmę, w tym przygotować umowę spółki – dokument absolutnie zasadniczy, aby uniknąć późniejszych problemów i sporów. Ponadto zapewniamy wsparcie prawne i biznesowe oraz doradzamy rozwiązania pomocne w zarządzaniu spółką. W ramach samej usługi księgowej tworzymy politykę rachunkowości i plan kont dopasowany do potrzeb zarządu, charakteru branży oraz wymagań podmiotów finansujących. Oprócz tego prowadzimy ewidencje do celów rozliczeń dotacji, grantów i działalności badawczo-rozwojowej oraz ulg podatkowych.
Natomiast konieczność zrezygnowania z uproszczonej księgowości na rzecz pełnej ewidencji może pojawić się także w przypadku innych form prowadzenia działalności, w tym JDG – gdy firma przekroczy ustalony limit przychodów.
Od jakich przychodów obowiązuje pełna księgowość? Limit w 2024 roku wynosi (równowartość) 2 000 000 euro przychodów za rok poprzedni. I każdy przedsiębiorca, którego przychody netto ze sprzedaży towarów i usług oraz innych operacji finansowych przekroczą ten pułap, zobowiązany zostaje do prowadzenia pełnej księgowości. Równowartość limitu w złotówkach przelicza się na podstawie średniego kursu euro ogłoszonego przez prezesa NBP na pierwszy dzień roboczy października w roku poprzedzającym rok, w którym zacznie obowiązywać pełna księgowość. Przykładowo w roku 2024 limit ten wynosi 9 218 000 złotych za rok 2023 (kurs 4,6091 zł według tabeli nr 190/A/NBP/2023 z dnia 2023-10-021).
1Źródło danych: https://nbp.pl/archiwum-kursow/tabela-nr-190-a-nbp-2023-z-dnia-2023-10-02/
Prowadzenie pełnej księgowości rodzi dodatkowe obowiązki oraz wiąże się z większą ilością pracy, lecz jednocześnie zapewnia przedsiębiorstwu wiele korzyści, a cały ten proces może przejąć na siebie księgowy. Dlatego przy wsparciu wyspecjalizowanego biura prowadzenia ksiąg rachunkowych nie trzeba się obawiać, a wręcz warto się na nie zdecydować, nawet jeśli nie masz takiego obowiązku (chętnie doradzimy!).
Co zyskujesz w efekcie prowadzenia pełnej księgowości?
Jeśli nie jesteś zobowiązany do prowadzenia pełnej księgowości, czyli np. masz JDG, której przychody nie przekraczają ustalonego limitu, możesz śmiało korzystać z takiej formy ewidencji zdarzeń gospodarczych jak księgowość uproszczona albo mimo tego zdecydować się na księgi rachunkowe. To już zależy od Ciebie, a nasi specjaliści z przyjemnością Ci doradzą.
Uproszczoną księgowość możesz prowadzić samodzielnie lub skorzystać z takiej usługi w naszej Kancelarii Gospodarczej. Wówczas wszystkie Twoje obowiązki sprowadzą się do dostarczenia potrzebnych dokumentów (faktury, rachunki, raporty sprzedaży itp.) i informacji oraz wykonania przelewów do urzędu skarbowego i ZUS-u.
Obecnie prowadząc uproszczoną księgowość, możesz wybrać jedną z trzech form opodatkowania, od których zależy forma ewidencji:
Wiesz już, czym jest pełna ewidencja księgowa, co to uproszczona księgowość, jakie zalety i wady mają oba rozwiązania i kiedy pełna księgowość staje się obowiązkowa. Pora więc wybrać partnera, który wyręczy Cię w całym tym obszarze, i z tego miejsca polecamy nasze biuro rachunkowe w Poznaniu – Kancelarię Gospodarczą. Oferujemy usługi pełnej księgowości dla spółek i JDG, wzbogacone także o innego rodzaju wsparcie, np. kadrowo-płacowe, prawne, formalne i finansowe czy szerzej: biznesowe.
Poprowadzimy dla Twojej firmy księgi rachunkowe i ewidencje VAT, przygotujemy rzetelne sprawozdania finansowe i analizy do celów wewnętrznych, rozliczymy PIT. Przejmiemy na siebie kontakty z urzędami skarbowymi i ZUS-em. A w razie potrzeby zajmiemy się również pełną obsługą kadrowo-płacową. Znajdziesz w nas rzetelnego partnera i doradcę biznesowego, z którym bez stresu sprostasz wyzwaniom takim jak zmiany w organizacji firmy, restrukturyzacja, sukcesja, fuzja i przejęcie. Pomożemy Ci też pozyskać finansowanie: kredyty, leasing czy dotacje (i je rozliczymy).
Słowem – wesprzemy Cię w formalnych, prawnych, finansowych czy podatkowych aspektach Twojej działalności, żebyś Ty mógł się skupić na tym, co najważniejsze, czyli na rozwoju swojej firmy i pomnażaniu zysków. Zapraszamy!