Uproszczona księgowość stanowi ułatwienie dla mniejszych firm, które nie są zobligowane do stosowania pełnego zakresu procedur księgowych, co pozwala im skoncentrować się na prowadzeniu biznesu bez konieczności przeznaczania dużych zasobów finansowych i czasowych na księgowość.
Księgowość uproszczoną mogą prowadzić mikro i małe przedsiębiorstwa prowadzone przez osoby fizyczne oraz prawie wszystkie spółki cywilne osób fizycznych, w tym także spółki partnerskie i jawne. Jednak możliwość ta nie zależy tylko od rodzaju prowadzonej działalności. Jest także znaczący warunek – z tego rodzaju księgowości mogą korzystać tylko firmy, których roczne przychody nie przekraczają 2 000 000 euro. W takim wypadku przedsiębiorca może wybrać, czy chce korzystać z uproszczonej, czy pełnej księgowości. Jeśli limit ten zostanie przekroczony, obowiązkowo firma musi przejść do prowadzenia pełnej księgowości. Warto też pamiętać, że spółki kapitałowe, komandytowe oraz komandytowo-akcyjne już na starcie wyłączone są z możliwości korzystania z uproszczonej księgowości.
Od lat wspieramy małych, średnich i dużych przedsiębiorców w prowadzeniu każdej formy księgowości. Działamy w obszarze nadzoru i doradztwa księgowego. Oferujemy także obsługę kadrowo-płacową, przygotowujemy wnioski o dofinansowania do wynagrodzeń z PFRON, wnioskujemy o refundacje do wynagrodzeń młodocianych i kosztów ich kształcenia, a także reprezentujemy naszych klientów przed organami państwowymi. Przygotowujemy analizy ekonomiczne, dzięki którym jesteśmy w stanie wybrać najlepsze rozwiązania finansowe dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej działalności gospodarczej.
Nasi eksperci z biura rachunkowego w Poznaniu to prawdziwi profesjonaliści, którzy doskonale wiedzą, jak prowadzić finanse firmy. Dzięki temu nie musisz martwić się o terminowość czy poprawność uproszczonej księgowości – masz bowiem pewność, że powierzasz rachunkowość swojego przedsiębiorstwa w dobre ręce.
Co oferujemy? Usługi związane z uproszczoną księgowością, to przede wszystkim prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów zryczałtowanych oraz karty podatkowej. Jednocześnie jesteśmy do Twojej dyspozycji online 24 godziny 7 dni w tygodniu – zawsze trzymamy rękę na pulsie!
Ryczałt ewidencjonowany to jedna z popularniejszych form opodatkowania przychodu. To zarazem najprostsza forma księgowości, w której ujmuje się wyłącznie przychody z działalności gospodarczej. Ryczałt może być opłacany dla przedsiębiorców, którzy nie ponoszą wysokich wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą – w rozliczeniu podatkowym nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów. Ewidencja przychodu zryczałtowanego służy do określenia wysokości przychodu, na podstawie którego nalicza się podatek, oczywiście po uwzględnieniu przysługujących odliczeń.
W praktyce ewidencja ta musi być prowadzona w formie zestawienia wszystkich przychodów uzyskanych przez przedsiębiorcę i zawierać m.in.: daty, numery dowodów księgowych czy kwoty przychodów opodatkowanych według poszczególnych stawek.
W Polsce prowadzenie księgi przychodów i rozchodów (tzw. KPiR) jest możliwe dla przedsiębiorców, którzy wybrali formę opodatkowania na zasadach ogólnych lub podatek liniowy. Prowadzenie KPiR polega na systematycznym rejestrowaniu wszystkich zdarzeń gospodarczych (przychodów i kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę) w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. Podatkowa książka przychodów i rozchodów służy do określenia wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest również istotna dla samego przedsiębiorcy, gdyż dzięki jej zapisom widoczna jest efektywność prowadzonej działalności oraz możliwa jest jej analiza ekonomiczno-finansowa.
Nie wiesz, która forma opodatkowania będzie najlepsza dla Twojej firmy? Chcesz dopasować uproszczoną księgowość do swoich potrzeb? Zapraszamy do kontaktu! Z pewnością znajdziemy rozwiązanie dla Twojego biznesu i dopasujemy usługi księgowe do Twoich potrzeb!